Categorized | Eğitim, Yaşam

Piyano çalmanın faydaları…


Müzik akıllı çocuklar yetiştirir: Müzik öğrenimi genel olarak beynin iki lobunu birden çalıştırmaktadır. Müzik öğrenimi, içinde hem sanatı hem de matematiği içermektedir.

Geliştirilmiş el-göz koordinasyonu:
Piyano çalmak sayesinde gelişen el-göz koordinasyonu; yazı yazmada kolay öğrenme, güzel el yazısı yazma yeteneği sağlar.

Geliştirilmiş konsantrasyon: Piyano çalmak sayesinde çabuk odaklanmayı öğrenir. Parça çalmayı takip etmek, konsantrasyon ve odaklanmayı geliştirir. Aynı zamanda okuduğu notayı doğru olarak çalmak ve doğru tempoyu bulmak dikkati arttırır.

Okul başarısında artış: Piyano çalmak çocukların okulda Fen, Matematik ve Mühendislikle ilgili konulardaki başarısını arttırır.

Karakter gelişimine katkı: Piyano çalmayı öğrenen her çocuk konser piyanisti olmayabilir, ancak sanata bakış açısı gelişir ve donanımlı bir vizyona sahip olur.

Özgüven: Bütün enstrümanlar gibi, piyano çalmak kişinin özgüvenini arttırır. Piyano, enstrüman çalmayı öğrenmek için doğru bir başlangıçtır. Küçük ilerlemelerle çocuğun motivasyonu artar, özgüven kazanmış olur.

Hafızayı kuvvetlendirir: Piyano çalan çocukların hafızaları gelişir; kolay unutmazlar. Aileler çocuklarına piyano dersi aldırarak,  kendilerine en güzel hediyeyi vermiş olurlar.

8 Responses to “Piyano çalmanın faydaları…”

 1. firdevs diyor ki:

  piyanonun faydalarından çok etkilendim,oğlum TAHA nın piyano dersi alması için elimden geleni yapacağım.İlk iş olarak da eve piyano almakla başlayacağım.

 2. zümrtüt diyor ki:

  acaba piyanonun öğrenim yaşı nedir?

 3. Leyla diyor ki:

  Arkadaşım piyano öğrenmenin yaşı yoktur ama ne kadar erken öğrenirse o kadar iyi olur (ideal 6 yaş) ben 12 yaşımda başladım..

 4. fth diyor ki:

  sevgili arkadaşlar,
  esefle bildiriyorum ki -bana lütfen güvenin- piyanonun müzik dalı dışında sağladığı yarar 0 ama 0’dır. Şahsen şu ana kadar hiç zeki piyanist tanımadım.

 5. htc diyor ki:

  arkadaşım fth fikrini kendine sakla ya sen piyanoçalmıyosun yada çalıyor isen zoraki çalıyosun bana göre yukrda yazılan faydalar çok doğru ayrıca sakinleştirici etkiside var

 6. htc diyor ki:

  ayrıca bilmiyorum denedinmiçalmayı herkes piyano çalamaz yani zekada gerektirir

 7. htc diyor ki:

  acaba kaç piyanist tanıyosun merak ettim

 8. htc diyor ki:

  gerçekten çocuğunuzu piyanoya göndermek istiyosanız çok doğru karar vermişiniz ben 30 yaşındayım kızım 4 çok ikimizde ders alıyoruz 6 aydır ve piyano veya başka bi müzik aleti ile uğraşan çocuklar hobiolarak çaldıklarında kötü şeylere bulaşmıyolar çünkü onunla ilgileniyolar boş zamanlarında gidip uyuşturucu bağımlısı olmuyolar veya kavgacı hırçın tipler olmuyolar veya günümüzhastalığı bilgisayar tv bağımlısı olmuyorlar

Trackbacks/Pingbacks


Leave a Reply

Mayıs 2016 Sayısı – Online Oku

Facebook’ta Bizi Takip Edebilirsiniz!

Twitter'da bizi takip edin @EtilifeDergisi