Categorized | Aktüel, Röportaj

Sektörün lokomotifi: ATASAY

Birbirinden muhteşem ürünleriyle “Sektörün Lokomotifi” Atasay’ı, Türkiye Mağazalar Koordinatörü Aytaç Demir’le konuştuk.

Aytaç Bey, okuyucularımıza kendinizden bahseder misiniz?
Aytaç Demir, 1992 yılından bu yana perakende sektöründe çalışmaktayım. Şuanda da Atasay mağazalar koordinatörüyüm. Satış danışmanlığı ile başladığım mağazacılığın her aşamasında her bölümünde çalıştım. Sektörün temelinden geldiğimi söyleyebilirim. Bu işte başarılı olmak da bence en alt biriminden gelmekte. En alt kademedeki satış danışmanınızla koordinasyonunuz bile çok önemlidir. Onun satış başarısı ve müşteriler karşısında markayı temsil etmesi çok önemlidir. Bu da bir ekip işi, satış danışmanından mağaza müdürüne, ondan da bölge müdürüne kadar giden ciddi bir iş.

Yaptığınız işin zorlukları var mı?
Yaptığımız iş çok zor bir iş aslında. Herkes sevdikleriyle birlikte vakit geçirirken, biz çalışmak zorundayız. Sevemezseniz de bu işi yapamazsınız. Örneğin, herkes bayramlarda uzun tatiller yaparken, yurtdışı programı yaparken siz işinizin başında olmak zorundasınız. Herkes sevgililer gününde sevgilisiyle ve eşiyle program yaparken, sizin en yoğun zamanlarınızdır. Haftasonları, bütün aile Pazar kahvaltısı yaparken, sizin işe gitmeniz gerekiyor. Bu sebepten bu işi çok sevmek gerekiyor.

Biraz da Atasay’ın yeni sezon koleksiyonlarından bahsedebilir miyiz?
Atasay Kuyumculuk olarak Özlem Süer Moda Danışmanlığı’nda çalışan Tasarım ekibimizin dünya moda trendleri doğrultusunda oluşturduğu tasarımlar ile Türk kuyum sektöründe büyük ses getiren çalışmalara imza attık. Son olarak ise evlenme planı içinde olan çiftlere yeni bir sürpriz hazırladık, üstelik dünyada ve Türkiye’de bir ilk.
Atasay olarak dünyada ve Türkiye’de bir ilke imza atarak tasarladığımız Nazar Alyans çiftlerin aşkının bir ömür boyu sürmesi dileğiyle hazırlandı. Atasay’ın tescilli tasarımı Nazar Alyans’ta yüzüğün iç kısmına özel bir teknikle seramik nazar boncuk yerleştirildi.

Müşterileriniz, Alyanz markasını bütün Atasay Mağazalarında bulabilecekler mi?
Evet, bütün mağazalarımızda bulacaklar.

Bayanların Atasay’da en çok tercih ettiği ürünler neler?
Bu yıl evlenecek çiftler ve alyansını değiştirmek isteyenlerin ve alyans tasarımlı yüzük seven kadınların gözdesi Atasay Nazar Alyans olacak. Gelinlikle birlikte kullanılacak en güzel aksesuar olan pırlanta tasarımlar ise gelin adayları için Atasay’ın pırlanta koleksiyonlarında seçmekte zorlanılacak alternatiflerle sunuluyor. Atasay Pırlanta’nın, günün trendlerine göre tasarlanan ürünleri arasında gelinlerin en çok tercih ettiği grup suyolu ve incili pırlanta setleri. Tektaşlara olan talep ise halen yoğunluğunu korumakta.

Erkekler genellikle ikinci plandadır bu konuda. Erkek müşteriler için Atasay’da neler var?
Evet, bunlar Atasay Altın, Atasay Pırlanta ve ION by Atasay markaları altında toplanıyor. Atasay’ın, çelik ve metal parlaklığıyla, deri, kıymetli taş ve cevherleri harmanlayarak modern çizgiler sunan ION by Atasay markası, şıklığın vazgeçilmezi Atasay Pırlanta markası ve değerini asla kaybetmeyen altın tasarımları erkekler için de altını kullanım alanlarına sokuyor. Takı ve mücevherlerinde modern hayatla şıklığı birleştiren ION by Atasay markasının, tasarımın detaylarla buluştuğu bileklik, kol düğmeleri ve Türkiye’de sadece ION satış noktalarından satın alınabilen İtalyan Pierre Bonnet saatleri modern erkeklere sadelik ve şıklığı bir arada sunuyor. ION ürünleri paslanmaz çelikten üretiliyor.

Atasay’ın ilklerinden bahseder misiniz?
Atasay, esnaflıktan sanayiciliğe geçiş yapan öncü bir kurumdur. Türkiye’deki üretim tesislerini bir çatı altında toplayarak modern bir üretim tesisi kurmuştur. Markaya dönük yatırım yapan ilk firmadır. İlk sponsorluk anlaşmasını yapmıştır. İlk reklama ve ilk defileye yatırım yapmıştır. Metropolitan Müzesi’nde düzenlenen ilk büyük çaplı defile ile Türkiye’yi temsil etmiştir. Sektörde ilk franchise uygulamasını Atasay yapmıştır. İlk tasarım ekibini kurmuştur. Pırlanta tektaş yüzükte 36 ay kampanyasıyla mücevherat sektöründe yine bir ilk’e imza atmıştır. Türkiye’de Kuyum sektöründe ilk Outlet ve Fabrika satış mağazasını açmıştır. Bugün, üretimi kapasitesi ile dünya liginde ilk sıralarda yer alarak Türkiye’yi başarıyla temsil etmektedir. Türk Kuyum sektöründe ilk indirim uygulamasını “6.Gün” projesi ile başlatmıştır. Asgold Finansman Sistemi ile ekonomik krizdeki durağanlığı aşmak üzere dünyada bir benzeri daha olmayan kredilendirme çözümü “Altın Anahtar” kuyum sektörüne sunulmuştur. Son olarak ise Türkiye’de ve dünyada ilk defa Atasay tescilli Nazar Alyans tasarımı ile Alyans kavramına yeni bir bakış getirilmiştir.

Atasay’ın koleksiyonlarından bahseder misiniz?
Kadınların mücevher tercihi gelir seviyelerine ve yaşam farkındalıklarına göre değişiklik gösteriyor. Biz bu noktada farklı zevklere hitap eden tasarımlarımızı tarzlarına ve hedef kitlelerine göre alt markalar altında toparlama yolunu seçtik. İlk olarak 2006 yılında tüketicilerimizin beğenisine sunduğumuz ION markamız çelik ve metal ile deri, kıymetli taş ve mücevheri harmanlayan ürün gruplarından oluşuyor. ION ürünleri ağırlıklı olarak spor takı tercih eden genç  kitlelerin ilgisini topluyor. Altın takıda tarihsel dokunuşlar arayan, antik ve otantik eğilimlerden ve görsel zenginliklerden hoşlanan kadınlar, Anadolu’nun tarihi ve kültürel zenginliklerinden esinlenerek oluşturulan koleksiyonları ile Myras markasında aradıklarını bulabiliyor.
2008 yılında doğan BELLE, ONE&ONLY ve ALYANZ markaları ise yine farklı zevk ve alışkanlıklara hitap ediyor. Şehirli kadın odak noktası alınarak hazırlanan BELLE’i her sezon kadınların hem gündüz iş hayatında hem de gece özel davetlerde şıklıklarını tamamlayan temalarla yılda iki koleksiyon halinde hazırlıyoruz.
Adını pırlantanın eşsiz ve ayrıcalıklı olmasından alan Atasay’ın tektaş markası ONE&ONLY markamız tektaş yüzük, kolye ucu ve küpe, tria yüzük, sıra taş alyans ve tam tur alyans koleksiyonlarından oluşuyor.
Bir diğer alt markamız olan ALYANZ ise evlenecek olan veya alyansını değiştirmek isteyen kişiler için seçmekte zorlanacakları alyans modelleri sunuyor.
Tüm bu alt markaların yanı sıra birçok kadının hayatında sahip olmak isteyeceği pırlanta mücevherler de Atasay Pırlanta yelpazemiz altında toplanıyor.

Alyanz markasını biraz daha açabilir misiniz?
Alyanz’da, alyansın içerisine veya dışına nazar boncuğu yapılıyor. Bu yıllarca çıkmıyor. Diğer uygulamaların dışında farklı bir yöntemle üretiliyor. Burada herkese uygun alyanslarımız var. Yeni bir ürün ve müşterilerimiz tarafından en çok talep gösterilen ürünlerden birisi. “Aşkınıza nazar değmesin”den yola çıkılarak tasarlanmış bir model.

Aytaç Bey, teşekkür ediyoruz sorularımızı yanıtladığınız için varsa eklemek istediklerinizi alabilir miyiz?
Ben de sizlere ve Etilife dergisine çok teşekkür ediyorum. Atasay olarak, eğitimli personelimizle tüm müşterilerimize kapılarımız her zaman açık. Onlara kaliteli hizmet vermek için, her daim bekliyoruz. Müşterilerimiz özellikle mağazalarımızdaki koleksiyonlarımızı görsünler istiyoruz.

3 Responses to “Sektörün lokomotifi: ATASAY”

 1. nergis diyor ki:

  Tek kelimeyle zerafet.
  Onlar nasıl güzel takılar öyle. Artık eski takılar yok 5 adana burma 2metre zincir filan, herkes güzel takılar istiyo, bekliyo özel günlerde. Bu güzel tasarımların öncüsü olarak da tabiki atasayı biliyoruz. Hiç bir yerde görmediğimiz çok çok özel ve birbirinde güzel tasarımları atasayda buluyoruz. Başarılarınızın devamını dilerim.

 2. tekirdaglı diyor ki:

  bu sektörde TEKSİNİZ

 3. Mert diyor ki:

  Aytac Bey’e katiliyorum; bu is cok zor, en zor kismi ise bu sirketlerde etik anlayisi diye birsey yok.

Trackbacks/Pingbacks


Leave a Reply

Mayıs 2016 Sayısı – Online Oku

Facebook’ta Bizi Takip Edebilirsiniz!

Twitter'da bizi takip edin @EtilifeDergisi