Categorized | Aktüel, Eğitim, Röportaj, Yaşam

Etiler’de bir İngiliz Okulu; Horizon…

Genç yaşına rağmen hayata geçirdiği projelerle adını sık sık duyuran Mehmet Gültekin ile, bu yıl eğitime açılan Etiler’deki Horizon Koleji’nde samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

Horizon International College’nin doğuşu nasıl oluştu?

Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrenciler Türkiye’deki lise eğitimlerinden sonra sınava girerek aldıkları puan ile tercih yapıyorlar. Bu tercihlerden sonra kazandıkları okula kayıt olduklarında en az bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi almaları gerekiyor. Horizon olarak öğrencilerin hem maddi, hem de zaman kayıplarını önlemek adına Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Cambridge Üniversitesi akrediyastonu ile İngiliz lise müfredatını Türkiye’ye getirdik. Kolejimiz sunmuş olduğu IGCSE ve A-Level eğitimleriyle öğrencilerine dünya üniversitelerinin kapılarını zaman kaybı yaşatmadan direk açmaktadır. Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler bu eğitimleri tamamladıktan sonra herhangi bir sınava girmeden yurtdışı üniversitelere direk kayıt yaptırabiliyor Aynı zamanda okulumuzda İngilizce hazırlık eğitimi alan öğrenciler Türkiye’de tercih ettikleri üniversitelerin hazırlık bölümlerini okumayarak bir yıl kazanmış oluyorlar.

Cambridge University International Examinations Board ve Cambridge Assessment bağlantınız nasıl gerçekleşti?

1999 yılında İngiltere’de Türk girişimciler tarafından kurulan Horizon, yurtdışı eğitim danışmanlığı olarak hizmete başladı. Yurtdışı Eğitim Danışmanlık’ta İngiltere’den Çin’e kadar gelişmiş ülkelerin dil okulları, liseleri ve üniversitelerin profesyonel ve güvenilir danışmanlık ve yerleştirme hizmeti sunuyoruz. 14 yıllık tecrübe ve işbirliklerimiz ile, Cambridge University International Examinations Board ve Cambridge Assessment tarafından Türkiye’de Associate olarak yetkilendirilmiş, uluslararası eğitim ve sınavları sunan ilkve tek İngiliz Okulu’nu açtık.

Horizon International College’nin eğitmenlerini tanıyabilir miyiz?

Eğitmenlerimizin tamamı anadili İngilizce olan öğretmenlerden oluşmaktadır. Öğrenciler ders dışında kafeteryada dinlenirken, birşeyler yerken dahi okul içerisinde İngilizce konuşarak daha çabuk ve etkin dil eğitimini alabiliyorlar. Yurt dışında alacakları eğitim kalitesi ve seviyesinde eğitimlerimizi veriyoruz. Bir bakıma onları İngiltere’ye göndermektense İngiltere’yi onların ayağına getiriyoruz.

Eğitim çalışmalarınızdan ve hedeflerinizden bahsedelim?

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı İstanbul’un gözde semtlerinden Etiler’de yer alan, modern, yatılı eğitim kampüsümüzde öğrencilerimize yabancı dil ve sınav hazırlık kursları da sunulmaktadır. Kurslarımız 7’den 77’e her yaş ve kesime hitap etmektedir. Başlıca sunulan kurslarımıza; Genel İngilizce, IELTS, TOEFL, FCE, SAT, Gmat, GRE, Teacher Training eğitimlerini gösterebiliriz. Üniversiteye hazırlanan öğrencilere, iş adamalarına, yabancı dil seviyesini ilerletmek isteyen herkese, her düzeyde ister birebir, isterse grup dersleri şeklinde İngilizce dil eğitimi veriyoruz. Bu eğitimleri kolejimiz bünyesinde alabileceğiniz gibi dilerseniz uzman eğitmenlerimizle eviniz veya kurumunuzda da sunabiliriz. Eğitimlerini tamamlayan öğrencilerimiz, Horizon International College sertifikasının yanında dilerlerse Cambridge University Esol sınavlarından olan IELTS, FCE, KET, PET, BULATS, BEC vb sınavların herhangi birine de kolejimiz bünyesinde girebilirler. Hedefimiz; öğrencilerimize, hem Türkiye’de hem de yurtdışında mümkün olan en iyi fırsatlara ulaşmalarını sağlayan uluslararası standartlarda ve kalitede bir eğitim sunmaktadır.

 

Bildiğimiz kadarıyla birçok başarılı projeye imza atarak 2011 yılının en iyi ‘Sosyal Girişimcilik’ ödülünüz aldınız. Bu projelerinizden biraz bahsedebilirmisiniz?

Horizon, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Valiliği ve birçok uluslararası özel şirketler ile gerçekleştirdiği başarılı sosyal sorumluluk projeleri ile sık sık adından söz ettirmektedir. Yapmış olduğumuz bu projeler ile başta siyasiler olmak üzere, iş dünyası, eğitim camiası, medya ve birçok kurumdan tam destek ve takdir alıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu projelerden dolayı, ulusal bir derginin yaptığı anket sonucu 2011 yılının en iyi ‘Sosyal Girişimcilik’ ödülüne layık görüldüm. Bu projelerin bazılarından bahsetmek gerekirse; ‘Sınırlar Eğitimle Birleşiyor’ projesi ile İstanbul’un 39 ilçesinde yer alan ilçe birincisi ve maddi durumu dezavantajlı lise son sınıf öğrencilerinin İngiltere’de dil eğitimi almalarını sağladık. ‘Uluslararası Öğretmenlik Denkliği’ projesi ile devlet liselerinde öğretmenlik yapan 5 bin İngilizce öğretmenimize Cambridge Üniversitesi standartlarına göre etkin İngilizce öğretme yetkinliği – Teacher Training – eğitimlerini sunduk. ‘THY ile Eğitime Yolculuk’ projesi ile İstanbul Fen lisesi birincilerinin Amerika’da 2 ay dil eğitimi almalarının sağladık. ‘Pegasus ile İngiltere’de Eğitim’ projesi ile başarılı lise öğrencilerimize İngiltere’de dil eğitimi almalarını sağladık. Sosyal sorumluluk yönü yüksek bu projeler, yeni ve farklı projeler de eklenerek devam ediyor.

Başka şubeleriniz var mı?

Horizon Koleji olarak Etiler’de kampüsümüz bulunmaktadır. 2013-2014 eğitim öğretim yılında eğitim yelpazesini genişleterek, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimlerinin verileceği kampüs açmayı planlıyoruz. Horizon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ise 1999 yılında merkezi İngiltere’de genç Türk girişimciler tarafından kurulmuş olup, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Manisa, Erzincan, Eskişehir, Tekirdağ, Ürdün – Amman, Suriye – Halep, İran – Tahran ve Brezilya – Curitiba ofisleri ile tüm dünya genelinde Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Planlaması konularında öğrencilere, velilere ve kurumlara ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Leave a Reply

Mayıs 2016 Sayısı – Online Oku

Facebook’ta Bizi Takip Edebilirsiniz!

Twitter'da bizi takip edin @EtilifeDergisi